PROJEKTUJEMY / PTASIA DOLINA

Dołącz do procesu projektowego i ucz się z nami na żywym przykładzie permakulturowego siedliska.

W czerwcu 2020 roku rozpoczynamy roczny proces projektowania permakulturowego w siedlisku
Ptasia Dolina – Dom Spotkań Twórczych na Pogórzu Kaczawskim. Jest to projekt edukacyjno-społeczny – Ty też możesz się zaangażować i uczyć z nami.

NEWSY O PROJEKCIE W SEKCJI PROJEKTUJ
SUBSKRYBUJ I BĄDŹ NA BIEŻĄCO


CO ROBIMY W RAMACH PROJEKTOWANIA

 1. WDRAŻAMY roczny proces projektowania permakulturowego siedliska. Inspirujemy się i integrujemy curriculum i metody formalnego certyfikowanego kursu Permaculture Design Certificate (PDC)  międzynarodowej szkoły Permakultury: Permaculture Women’s Guild, czyli Kolektywu Kobiet Permakultury, tworzonego przez współpracę ponad 40 kobie z ponad 30 krajów. Kurs bazuje na oryginalnych 14 modułach tematycznych zaproponowanych przez Bill’a Mollison’a.
 2. TWORZYMY nasz interaktywny, społecznościowy proces projektowania. Dostosowujemy narzędzia projektowania do specyfiki naszych działań i zainteresowań oraz ‚czaso-przestrzeni’ mieszkańców Ptasiej Doliny. Chcemy aby ten proces nie był wyłącznie ‚kalką’ standardów projektowania, aby również nas zanadto nie obciążył zbyt ambitną skalą; lecz aby odzwierciedlał nas i nasze pasje i oddziaływał twórczo i inspirująco na nas i na innych.
 3. DZIELIMY SIĘ wiedzą i doświadczeniem. Chcemy uwzględnić w projektowaniu osoby zaprzyjaźnione z Ptasią Doliną i współpracujące z Ekopoletko; osoby przyjeżdżające tu wypocząć w czasie wakacji oraz osoby sprzyjające z dala temu co robimy, pracujące w podobnych obszarach, tak abyśmy uczyli się razem i od siebie nawzajem. Będziemy dokumentować kolejne etapy projektowania, pokazując zdjęcia i udostępniając nagrania badanych tematów i aspektów.

DLA KOGO BĘDZIE CIEKAWY TEN PROJEKT?

 1. PRZYJACIELE PTASIEJ DOLINY I EKOPOLETKA
 2. OBSERWATORZY PTASIEJ DOLINY I EKOPOLETKA
 3. TWÓRCY I EDUKATORZY PERMAKULTURY I SUWERENNOŚCI ŻYWNOŚCIOWEJ
 4. POCZĄTKUJĄCY OGRODNICY I MARZYCIELE

KORZYŚCI PROJEKTU – co i dla kogo?

 1. Stworzenie open-sourcowego studium przypadku Ptasiej Doliny – pierwszy w pełni udokumentowany proceses projektowania permakulturowego siedliska w wymiarze rocznym, który zainspiruje inne gospodarstwa do tego samego.
 2. Wymiana wiedzy i rozwój edukacji o permakulturze, poprzez blog o kolejnych etapach ekosystemowego projektowania siedliska. Blog będzie dostępna dla wszystkich, którzy śledzą projekt na FB i stronie i da możliwość uczyć się z nami zdalnie.
 3. Zdobycie międzynarodowego certyfikatu PDC (Permaculture Design Certificate) projektowania permakultury na bazie finalnego projektu Ptasiej Doliny. Certyfikat otrzymuje główny projektant i facylitator procesu w ramach opłaconego kursu.
 4. Dostęp i streszczenia materiałów kursowych PDC mają wszyscy domownicy Ptasiej Doliny. Materiały są konsekwentnie ‚upraszczane’ i adaptowane z angielskiego na język polski i w formie wizualnej, oraz udostępniane publicznie wraz z rozwojem projektu.
 5. Animacja lokalnej współpracy i permakulturowej społeczności poprzez stworzenie zespołu projektowego, spotkania badawczo-konsultacyjne oraz finalną prezentację projektu Ptasiej Doliny w czerwcu 2021 roku.

KTO I JAK MÓŻE SIĘ WŁACZYĆ?

 1. CZŁONEK ZESPOŁU PROJEKTOWEGO
  W zespole projektowym mamy 3 kategorie osób:
  MIESZKAŃCY: Danuta Nowak, Dariusz Ptasiek (gospodarze), Joanna Bojczewska
  WSPÓŁPRACOWNICY, REGULARNI BYWALCY
  SĄSIEDZI BLIŻSI I DALSI
 2. EKSPERT TEMATYCZNY
  Jeśli znasz się na jakimś temacie z pasji, w sposób specjalistyczny lub ekspercki jesteśmy zainteresowani pomocą  w zebraniu informacji na jeden z tematycznych obszarów naszych badań. Zobacz OBSZARY BADAŃ poniżej. Napisz do nas na dole strony.
 3. OBSERWATOR-KOMENTATOR
  Polub nas na Facebook’u i obserwuj kolejne posty o etapach projektowania. Pytaj nas, podpowiadaj, dziel się swoimi pomysłami. Wierzymy, że nasze doświadczenia i mądrość są zwielokrotnione gdy patrzymy na wyzwanie razem! Dołącz do nas wirtualnie lub przyjedź na warsztaty lub jeden z Dni Otwartych (KALENDARZ PONIŻEJ)

  Facebook Ptasia Dolina

  Facebook Ekopoletko

OBSZARY BADAWCZE / PROJEKTOWANIA

Woda, Gleba, Klimat, Roślinność, Topografia, Dostęp, Zabudowania, Energia, Ekonomia, Fauna, Społeczność-Kultura, Suwerenność Żywnościowa


KALENDARZ PROJEKTOWANIA 2020/2021 – już wkrótce!

CZERWIEC 2020

OBSZARY BADAWCZE: Plan Procesu Projektowania
ZADANIA: wyznaczenie celów, plan procesu badawczego / kalendarz; mapa bazowa gospodarstwa, konsultacje zespołu, wywiady, badania tematyczne.
WYDARZENIA:
6.06. Oficjalne rozpoczęcie certyfikowanego kursu PDC w Permaculture Womens Guild (zdalny mentoring)
NIEDZIELA 21.06. Piknik dla dzieci i rodziców w Ptasiej Dolinie

LIPIEC – WRZESIEŃ 2020

OBSZARY BADAWCZE: WODA, GLEBA, ROŚLINNOŚĆ
ZADANIA: plan procesu badawczego / kalendarz; mapa bazowa gospodarstwa, konsultacje zespołu, wywiady, badania tematyczne.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ 2020

OBSZARY BADAWCZE: FAUNA, TOPOGRAFIA, KLIMAT
ZADANIA:
WYDARZENIA:

STYCZEŃ – MARZEC 2021

OBSZARY BADAWCZE: ZABUDOWANIA, DOSTĘP, ENERGIA
ZADANIA:
WYDARZENIA:

KWIECIEŃ – MAJ 2021

OBSZARY BADAWCZE: EKONOMIA, SPOŁECZNOŚĆ-KULTURA
ZADANIA:
WYDARZENIA:

CZERWIEC 2012

OBSZARY BADAWCZE: SUWERENNOŚĆ ŻYWNOŚCIOWA
ZADANIA:
WYDARZENIA:
06.2021 Warsztaty projektowania – finalna Wizja Perma-Ptasiej – siedliska Ptasiej Doliny


NAPISZ DO NAS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s